Běžný tatínek potřebuje „sdílet internet“ se svým nezletilým synem či dcerou, nikoli se živit projektováním rozsáhlých sítí. A právě takovým tatínkům by měl být tento článek určen.
Pokusím se technické termíny omezit na minimum, přesto se však několika nějdůležitejším nevyhnu – budete je potřebovat, pokud se do nastavování domácí sítě pustíte. Nebojte se experimentovat, zařízení, skrze které jste nyní připojeni k internetu, nijak fyzicky nepoškodíte, v nejhorším případě se od internetu odpojíte :-) Dále se budu věnovat nejčastějšímu způsobu připojení k internetu, a to prostřednictvím pevné telefonní linky – ADSL. Máte-li připojení řešeno jiným způsobem, klidně čtěte dál, je pravděpodobné, že se postup nastavení nijak výrazně lišit nebude.
Tak, jdeme na to. Naše modelová situace bude následující:
Máme 1 ADSL linku, 1 ADSL router, 2 síťové kabely a 2 počítače (je lhostejné, jedná-li se o stolní počítač, nebo notebook). Nyní se podíváme na ADSL router. Vypadá-li ze zadní strany jako na prvním obrázku, je to ta šťastnější varianta a sdílení internetu máte téměř hotové :-)
Vypadá-li zadní strana jako na obrázku číslo dvě, máte situaci bohužel o něco komplikovanější, a budete potřebovat koupit router, neboť máte pouze ADSL modem s konektorem pouze pro připojení jednoho zařízení.
V tuto chvíli, díváte-li se stále na zadní stranu routeru, bude zapojení kabelů zhruba následující – do kulaté zdířky úplně vlevo vede kablík od napájecího adapteru, který je zapojen v zásuvce 230V. Na opačné straně, vpravo, je zapojen kablík ADSL linky, který s největší pravděpodobností vede do takové malé světlé krabičky, které se říká SPLITTER. Z ní určitě vede další kablík do telefonní zásuvky (nebo rovnou do zdi) a možná ještě třetí kablík, a to do telefonního přístroje, pokud jej máte. Třetí kablík, který do routeru vede, je zapojen v jedné ze čtyřech zdířek, kterým se běžně říká síťpový port a na routeru jsou označeny nejspíše slovy LAN 1 až LAN 4. všechny síťové porty LAN 1 až LAN 47 jsou si rovnocenné, je jedno, do kterého vede kabel. Druhý konec tohoto kabelu bude končit v síťovém portu Vašeho počítače.
Pokud je doposud vše tak, jak jsem popsal, je to skvělé a můžeme pokračovat. Pravděpodobně máte nyní připojení k internetu funkční a z připojeného počítače se na internet bez problémů dostanete. Fajn, vezměte druhý síťový kabel, který jste si nechali vyrobit na míru nebo zakoupili hotový v některé počítačové prodejně či firmě, a jeden konec kabelu zapojte do některé volné zdířky s označením LAN 1 – LAN 4. Pokud jste dočetli až sem a kabel nemáte, nezbyde Vám nic jiného, než si takový kabel obstarat. Říká se mu „síťový kabel přímý“ a dostanete jej v každé lepší prodejně s počítači. Takže, jeden konec tohoto síťového kabelu máme zapojený v routeru, a druhý natáhněte a zapojte do sítového portu druhého počítače – zdířka konektoru vypadá totožně, jako na routeru, a nebojte, jinam do počítače stejně strčit nepůjde :-) Kabel nakopeme nějak pod koberec nebo hodíme za skříň a máme fyzické propojení hotové. Následuje kontrola! Je nezbytně nutné zkontrolovat, zda po zapojení kabelu do síťového portu na routeru a následně do počítače, a po zapnutí tohoto počítače, se rozsvítí v okolí sítového portu počítače nějaké světélko, svítí a sem tam bliká. Stejně tak na routeru z přední strany by měly být mimo jiné indikační světýlka označené LAN 1 – LAN 4 a ta, kterým odpovídá zapojení kabelů, vedoucích k počítačů, musí svítit a sem tam blikat. Pokud to tak není a světýlka nesvítí ani neblikají, máte kabely zapojené špatně, a musíte nejdříve vše znovu prověřit dokud se indikace nerozsvítí! Po kontrole, že kabeláž je zapojena správně, a indikátory indikují, následuje nastavení.
Jsou dvě možnosti. Opět můžete mít štěstí a máte opravdu hotovo, a nebo ne a čeká Vás nastavování. Jděte k druhému počítači a zkuste, jde-li internet. Jde? OK, hotovo :-)
Nejde? OK, jdem na to. Přejděte k prvnímu počítači, na kterém internet doposud funguje. (doufám, že funguje :-) Podíváme se na to, jak je nastavený, a to samé, či jen malinko dolišně, nastavíme na druhém počítači. Oteřete ovládací panely - START > Ovládací panely. Najděte ikonku Síťová připojení a dvojím kliknutím ji otevřete. Kliněte pravým tlačítkem na ikonku „Připojení k místní síti“ a z rozbalivší se nabídky vyberte položku „Vlastnsti“, jak je vidět na obrázku níže.
Zobrazí se Vám okno, ve kterém uvidíte něco jako na dalším obrázku. Názvy některých položek nemusejí úplně odpovídat obrázku, každý počítač může mít trochu jiné komponenty.
Klikněte na řádek „Protokol sítě Internet (TCP/IP)“ a potom na tlačíko „Vlastnosti“. Zobrazí se Vám okno s podrobnosti nastavení tohoto protokolu, jako je vidět na dalším obrázku.
Možnost číslo jedna
Pokud se Vám zobrazila na Vašem počítači, kde internet funguje, přesně takováto tabulka, nic nikde neměňte, jděte k druhému počítači, stejnými kroky otevřete stejnou tabulku s nastavením a zkontrolujte, zda je nastavení stejné. Pokud ne, nastavte ji stejně, jako na prvním počítači, a vše potvrďte kliknutím na tlačíka „OK“, internet by měl začít fungovat. Pokud nezačne, je problém, a na řešení problému bude místo v některém z dalších článků :-)
Možnost číslo dvě
Pokud se Vám zobrazila na Vašem počítači, kde internet funguje, přesně takováto tabulka, nic nikde neměňte, jděte k druhému počítači, stejnými kroky otevřete stejnou tabulku s nastavením a všechny čísla vyplňte naprosto totožně, AŽ NA JEDNO – poslední číslo v řádku Adresa IP se musí lišit. Abych Vás nenutil přemýšlet, jaké číslo tam máte dát, jako poslední číslo napište 37 :-) Opět vše potvrďte klikáním na tlačítko „OK“, počkejte, až se všechna okna uzavřou a vyzkoušejte, zda internet funguje. Na 99% fungovat bude. Tímto máte Vaši domácí síť LAN nastavenu a funkční :-) V příštím díle si napíšeme, jak malou domácí síť zprovozníme bezdrátově, na WiFi technolofii.